Данас

Strana štampa o meču Jugoslavija - Holandija Mihajlović čovek meča

Pod naslovom “Jedan čovek u meču”, jučerašnji pariski L’Ekip prikazuje preksinoćnu eliminaciju Jugoslavije sa Svetskog prvenslva protiv Holandije. List tvrdi da je izlazak Siniše Mihajlovića iz igre, pored promašaja Mijatovića, bio ključni trenutak utakmice. Vodeći francuski sportski list kroz navedeni naslov ističe da je jugoslovenski libero bio centralna figura prvog poluvremena, koja je dominirala čitavim prostorom na polovini “plavog” tima. “Mihajlović je doživeo tužno veče u Tuluzu, jer je sa klupe posmatrao poraz svojih drugova, kojima je samo petnaestak minuta ranije uspešno komandovao”. L’Eldp kaže da je Mihajlović dobro komandovao svojom odbranom sve do prvog primljenog gola, ali to nije bila njegova greška, već slaba procena celog tima, koji je dozvolio Franku de Buru da uputi loptu u kazneni prostor Jugoslavije iz vehke daljine. 0 samoj igri list piše da su obe re-

prezentacije u prvom poluvremenu igrale suviše oprezno, a da Jugoslavija sve to vreme ni jednom nije ugrozila golmana Van Der Sara. “Ako je Mihajlović bio ključni čovek jugoslovenskog tima, onda je Davids, koji inače nosi dres Juventusa, bio čovek odluke u holandskoj ekipi. On je, malo je to reći, bio pravi spasitelj Holandije, koja je došla do pobede kada je počela već da posustaje”, kaže komentator L’Ekipa. Holandska reprezentacija je došla srećno do pobede najviše zahvaljujući taktičkoj disciphni, koju nisu napuštali ni u trenucima kada je protivnik dominirao terenom. To je bilo presudno za plasman Holandije u četvrtfinale, jer je u drugom poluvremenu bilo dosta kritičnih situacija po tim selektora Gusa Hidinga. Prema oceni novinara L’Ekrpa, najbolji Jugosloven bio je Siniša Mihajlović, koji je dobio “šesticu”, dok je Sidorf bio najbolje ocenjeni igrač Holan-

dije sa ocenom “sedam”. Strelac pobedonosnog gola Davids dobio je ocenu kao i Mihajlović. Prestižni Figaro dobar deo svog izveštaja posvećuje jugosiovenskom golmanu Ivici KraIju. Za njega je komentator ovog lista rekao da je branio “čas neubedljivo, čas fenomenalno”. Figaro smatra da je jugoslovenski golman morao boIje da interveniše kod prvog gola Holanđana, a da je posle toga briljantno odbranio nekoliko teških udaraca protivničkih napadača . “U konfrontaciji dveju odličnih ekipa na sredini terena, svaka strana je u prvom poluvremenu oklevala da prva otvori igru. Zato je ovaj fudbalski susret u nekim razdobljima ličio, na šahovsku partiju, u kojoj se vodi ogorčena borba za što bolju središnjicu”, napisao je Figaro. Prestižni prestonički list se nije upuštao u pojedinačnu ocenu igrača. List, međutim, navodi da je promašaj penala najbo-

Ijeg igrača Jugoslavije Mijatovića bila tačka oko koje se lomio rezultat. "Jugosloveni su propustili jedinstvenu priliku da naprave veliki preokret. Pošto to nisu uradili na vreme, kazna je stigla na kraju utakmice”, kaže komentator Figaroa. Zanimljivo je da ni jedan francuski list ne osporava odluku sudije Garsije da dosudi pena! za Jugoslaviju, Listovi, čak šta više, sa simpatijama gledaju na takvu

odluku sudije, jer je na ovom prvenstvu bilo dosta “podrauklih potezanja”, koji su ostali nekažnjeni. Ostali francuski mediji dali su sličnu ocenu igre kao ova dva lista. Jedino je treći kanal francuske državne televizije više puta oštro zamerio sudiji Garsiji, što nije isključio Bergkampa kada je, kako su rekli, “brutalno startovao na Mihajlovića, u trenucima dok je naš igrač ležao na travi”.

Trenutak odluke: Davids postiže pobedonosni gol

Klinton tipuje na Brazil

Američki predsednik Bil Klinton koji se nalazi u poseti Kini, rekao je u emisiji na Narodnom radiju Šangaja, da nije stručnjak za fudbal, ali da smatra da je reprezentacija Brazila favorit da osvoji titulu prvaka sveta na šampionatu u Francuskoj. "Teško je da predvidim”, odgovorio je Klinton na pitanje jednog slušaoca radija. “Ipak, uvek je teško da se pobedi ekipa Brazila”. “Posmatrao sam dosta njihovih utakmica, uvek su bili dobri”, rekao je Klinton. “Brazil je četvorostruki prvak sveta i stalni favorit”. Klinton je ocenio da fudbal nije najpopularniji sport u SAD, i da su to američki ragbi i košarka. “Sada sve više dece igra fudbal. Smatram i da je Svetsko prvenstvo sjajan način da se Ijudi zbliže”, ocenio je predsednik. SAD u Francuskoj nisu prošle prvu rundu takmičenja, i izgubile su utakmicu s Iranom (2:1) za koju je Klinton rekao da je bila “srceparajuća za Amerikance”. “Pošteno su nas pobedili. Iranci su igrali s velikom predanošću, iskoristili dve prilike i to poštujemo”, rekao je Klinton.

Dejli telegraf: Holanđani uživali zaštitu Talije

Holanđani su u četvrtfinalu Mondijala, jer su imali mnogo sreće, zaključak je jučerašnje britanske štampe, koja se osvrće na preksinoćni meč između “lala” i Jugoslavije. Dejli telegraf tvrdnju da su Holanđani sinoć uživali zaštitu boginje Talije potkrepljuje činjenicama: udarac Edgara Davidsa po isteku 90. minuta utakmice prošao je šumu nogu pre nego što je stigao do mreže Ivice Kralja; Predrag Mijatović je promašio opravdano dosuđeni jedanaesterac zatresavši prečku; Denis Bergkamp nije isključen zbog “sramotnog” faula nad Sinišom Mihajlovićem. “Isdna je da je Holandija imala inicijativu, ali Jugosloveni su učinili da to bude utakmica za pamćenje. Bio je to jedan od najlepših šahovskih mečeva u dosa-

dašnjem toku turnira... Igrači su bili postavljeni kao na šahovskoj tabli, beli protiv narandžastih”, ocenio je Dejli telegraf. Tajms konstatuje da se nije očekivalo da će utakmica biti tako dramatična. Istovremeno, Gardijan ocenjuje da je to bio neatraktivan meč, ali da je bilo teško ne saosećati sa Jugoslovenima na kraju, jer su se sjajno borili u drugom poluvremenu, pošto su dozvolili Holanđanima da potpuno dominiraju tokom prvih 45 minuta. Gardijan ocenjuje da je to bio susret ekipa talentovanih igrača koji često ne uspevaju da deluju kao kolektiv. List konstatuje da se se “plavi” u prvom poluvremenu koncentrisali na odbranu, ali da je već na samom početku nastavka donela plod odluka selektora Slobo-

dana Santrača da u vrh napada pošalje Stojkovića, pored do tada usamljenog Mijatovića. I Gardijan ocenjuje da je Begrkamp morao biti isključen zbog prljavog faula nad Mihajlovićem, a isto mišljenje deli i Indipendent, naglašavajući da je Francuz Zinedin Zidan za sličan prekršaj kažnjen sa dve utakmice neigranja. Indipendent prvo poluvreme utakmice ocenjuje kao razočaravajuće, s obzirom na kvalitet igrača koje je Santrač imao na raspolaganju. Što se tiče penala dosuđenog za Jugoslovene, Indipendent smatra da je sudijska odluka bila “tehnički korektna”, ali procenjuje da su čak i igrači u belim dresovima bili iznenađeni kada je arbitar dosudio najstrožu kaznu.

Francuska TV: Sramni potez Bergkampa

Treći kanal francuske državne televizije više puta je od preksinoć ponovio situaciju iz 78. minuta sa utakmice Holandija-Jugoslavija (2:1), kada su u duelu bili holandski internacionaiac Denis Bergkamp i naš centarhalf Siniša Mihajlović, posle koga je jugoslovenski reprezentativac napustio igru. Komentatori trećeg kanala su postupak Bergkampa, kada je posle tog duela, očigledno namerno nogom nagazio Mihajlovića dok je ležao na travi, nazvali sramnim činom jednog velikog asa. Ova situacija je desetak puta ponovljena i tokom minule večeri, posle koje su se francuski gle-

daoci mogli uveriti da je španski sudija Garsija teško oštetio jugoslovenski tim. Francuska televizija je tom prilikom podsetila da je njihov reprezentativac Zinedin Zidan za mnogo blaži prekršaj, koji je načinio na utakmici protiv Saudijske Arabije, bio isključen i kažnjen sa dve utakmice neigranja.