TDyanas

20

“ _& /_J ŽOOO „Ain

Specijalno za Danas

Jugoslovenska reprezentacija pobedila Je Norvešku 1:0 (1:0) i napravila veliki korak ka četvrtfinalu. Za to joj Je potreban bar bod iz utakmice poslednjeg kola u sredu sa Španijom (BHriž, 18 sati), ali ı sa četiri može među osam

ponedeljak, 19. jun 2000.

ma nije iskorišćena Još neka prilika, kojih Je bilo dosta. Sudija Hju Dalas je tolerisao oštru, često i veoma grubu igru, ali nije oprostio oštar start MateJe Kežmana i poslao ga je u svlačionicu minut-dva pošto je ušao u samom finišu. Uz to Je podelio i previše žutih karto-

Monpveška - Jugoslavija (:i (0:1)

LIJEŽ - STADION: Šlesem. GLEDALACA: 24.000. SU-

O O

Jugosloveni obradovali navijače u Liježu

Po Miloševićevom nece

pravo mesto. Zbunjeni Tomas Mire uzalud se ljuti na saigrače - pomoći nije bilo.

1 posle vodećeg gola Stojković i drugovi nastavili su svoju igru.

Češće su bili u prilici da ugroze.

golmana Norvežana, ali ni Ivica Kralj nije ostao bez posla. Istakao se kad je izvanrednom paradom odbranio precizan udarac Floa, odlično je reagovao još nekoliko puta kad su Norvežani opasno

DIJA: Hju Dalas (Škotska). STRELAC: Savo MILOŠEVIĆ u 8. minutu. ŽUTI KARTONI: Mikland, Bake (Norveška), Jokanović, Jugović, Drulović, Nađ (Jugoslavija). CRVENI KARTON: Kežman (Jugoslavija).

NORVESKA (3-5-2): 1. Mire - 2. Bergdolmo, 3. Bragstad, 16. Egen - 7. Mikland, 11. Skamelsrud (kap), 14. Hegem (od 34' 22. Bjornebi), 19. E. Bake (od 76' 6. Strand), 18. Iversen (od 70' 17. Kerju) - 9. Flo, 20. Solskjer

JUGOSLAVIJA (4-4-2): 22. Kralj - 3. Đorović, 13. Komljenović, 14. Saveljić, 5. Đukić - 4. Jokanović (od 88' 16. Govedarica), 7. Jugović, 10. Stojković (kap) (od 84' 21. Nađ), 17. Drulović - 8. Mijatović (od 87' 20. Kežman),

pripretili. Prave prilike ipak su bile na drugoj strani. Prvo je Mijatović izblokiran posle šuta iz |zgledne pozicije, pošto je Mire na jedvite jade njegov udarac odbio u korner.

Prvih 45 minuta pokazali su da jugoslovenski reprezentativci uveliko dominiraju kada je tehnika u pitanju. Koncentracija u odbrani bila im je na zavidnom niVvOu, Za razliku od završnice. U fi-

REMLI SU...

9. Milošević

najboljih reprezentacija na Euro pod uslovom da se slože još neke "kockice" na koje plavi ne mogu da utiču. Zanimljivo je da je ovo dugo čekana pobeda Jugoslavije u završnom delu Prvenstva Evrope. Plavi su poslednju postigli pre 32 godine, kad je Dragan Džajić na stadio Komunale u Firenci 5. juna 1968. savladao golmana Engleza Benksa i obezbedio plasman u finale.

Naši reprezentativci odigrali su ceo meč veoma dobro. Svako je striktno kontrolisao deo terena za koji je zadužen. Drulović je čestim prodorima po levoj strani onemogućio Hegema da pravi uobičajene izlete napred i pomaže napadu. Đorović je potpuno ukočio Floa, Komljenović se dobro nosio sa Stefanom Iversenom, Solksjer se nije naigrao pored sigurnih i za skok raspoloženih, upornih i veoma borbenih Jokanovića, Đukića i Saveljića. Jedino je šteta što u čestim kontranapadi-

na, uglavnom presuđujući na štetu Jugoslovena.Norvežani su počeli susret mirno, svesni da im kapital od tri boda iz prvog kola daje pravo i na računicu sa jednim iz ovog meča. Jugoslovenima takav ishod nije odgovarao iz više razloga, ponajviše Zbog blede slike koju su ostavili na utakrnici protiv Slovenije, ali i zbog straha da im susret sa Spanijom u sredu bude biti ili ne biti.Strah od "engleske igre” Skandinavaca bio je neopravdan, bar što se prvog dela tiče. Plavi su kratkim pasovima i veštim driblinzima brže osvajali teren pa je rival retko uspevao da dugim loptama isforsira isturene napadače Floa i |versena.Posle dve poluprilike i Jugovićevog pokušaja da izdaleka ugrozi Mirea, Jugosloveni su došli u vođstvo. Na desnoj strani fauliran Je Mijatović, slobodan udarac izveo je Drulović. Centaršut je upućen lukavo, snalažljivi Savo Milošević samo je petom dotakao loptu, tek toliko da je usmeri na

UO nastavi divljanje huligana sa Ostrua · UEFR izbacuje Enijleze sa FUBA

___Lijež – UEFA je juče zapretila da će selekciju Engleske isklj-

Učifi sa Evropskog prvenstva ako se nastavi divljanje navijača _sa Ostrva. Juče je u Liježu, nepospredno uoči utakmice Norveška - Jugoslavija, održan vanredni sastanak Izvršnog komiteta UEFA posle kojeg je generalni sekretar ove organizacije Gerhard Ajgner na kratkoj pres-konferenciji izjavio da je UEFA apelovala na britansku vladu da spreči dalji priliv huligana u Belgiju i Holandiju a predsednik Evropske fudbalske unije

Lenart Johanson naglasio je da bi u suprotnom Engleska mogla da bude isključena sa takmičenja. __

{od 61' 16. Džerard)

Pontumgalci situnni ENGLESKA - NEMAČKA 1:0 (D:D)

SARLROA. - STADION: Komunal. GLEDALACA: 30.000. SUDIJA: Pjerluiđi Kolina {italija}. STRELAC: Širer u 53. minutu.

ENGLESKA {4-4-2}: 1. Simen - 2. 6. Nevil, 4. Kempbel, 6. Kion, 3. E Nevil - 7. Bekom, 14. Ins, 8. Skols (od 72' 18. Barmbi), 17. Vojz - 9. Širer {kap}, 10. Oven

NEMAČKA {3-5-2): 1. Kon {kop} - 10. Mateus, 6. Novolni, 2. Babel - 18. Dajsler {od 72' 13. Balak}, 14. Haman, 16. Jeremis {od 78' 5. Bode), 7. Šol, 17. Cige - 9. Kirsten {od 70' 11. Rink}, 19. Janker

RIJMUNIJA - PORTUBAL 0:1 (0-:0)

ARNHEM. - STADION: Zelredom. GLEDALACA: 18.000. SUDIJA: Žil VESIJE {Francuska}. STRELAC: KOŠTINJA u 90. minutu.

RUMUNIJA (5-3-2): 12. Slelea - 2. Petresku {od 64" 14. Petre), 22. Kontra, 4. Filipesku, 6. Popesku, 13. Civu - 5. Golko, 8. Munteanu, 10. Hadži {kap} - 9. Moldovan {od 69 18. Ganea), 11. Ilie {od 78' 16. Rosu}

PORTUGAL (4-2-3-1): 1. Vifor Baija {kop} - 20. Sekretario, 5. Koulo, 2. Žorge Košfo, 13. Dimaš - 4. Vidigal, 17. Paulo Bento - 7. Figo, 10. Rui Košta {od 87' 15. Košfinja), 8. Zoao Pinto {od 56' 11. Konseisao) - 21. Nuno Gomeš {od 56” 9. Sa Pinto)

nišu tog dela igre prilikom brze kontre tri Jugoslovena bila su protiv dvojice Norvežana. Stojković je izabrao najgore moguće rešenje - niti Je šutirao, niti dodao saigračima, mogao je i sam da napravi bolju poziciju za šut. Cvrsti, grubi ı veoma pokretljivi Norvežani nisu ni u nastavku promenili način igre, ai da su hteli nisu ni mogli, jer su sve konce čvrsto držali Jugosloveni. Kada su šanse u pitanju mnogo više ih je bilo pred golom Mirea. Jugović je šutirao dobro, golman odbranio. Mijatović je traljavo okončao akciju, Stojković je samo zapretio udarcem izdaleka... U silnim napadima Milošević je oboren 7-8 metara od gola - Dalas nije pokazao na belu tačku. Nije iskorišćen ni napad 4 na 3, brojčano jači plavi su akciju završili šutem Jugovića, Tomas Mire je odbranio. Selektor Norvežana Semb u poslednjih 25 minuta uveo je Visokog Džona Kerjua. Tamnoputi fudbaler zamenio je Iversena, jedinog strelca u meču sa ŠpaniJom, a naša odbrana dobila je zadatak više. Uz Floa i Solksjera trebalo je parirati svežem i veoma 0pasnom skakaču Norvežana. U poslednjim minutima bilo je dosta uzbuđenja pred oba gola, a pri samom kraju Ivicu Kralja je poslužila i sreća kada je Kerju šutirao desetak santimetara od njegove leve stative. Poslednji sudiJin zvižduk u veselom raspoloženju dočekalo je više od 7.000 jugoslovenskih navijača, koji su sve

DITISIID} JPG}!

Dragan Stojković Piksi: Bili smo pravi u pravom trenutku. Zadovoljan sam pristupom i odgovornom igrom celog tima. Norvežani su me neprijatno iznenadili, provocirali i vređali tokom celog meča, ali nam je to bio dodatan motiv.

Savo Milošević: Pokazali smo da „možemo da se nosimo I sa Norve-_ žanima, izdržali smo bezbroj duela. Gol sam dao neznam ni kako - petom i još desnom nogom. Meč sa Spancima rešava sve, mada ponekim računicama ı ša Ova četi bod idemo dalje.

Goran Đorović: Izdržali smo junački. Ginuli za svaku loptu, fanatično se borli ı rezultat je morao da dođe kao nagrada za uloženi trud.

Mateja Kežman: Prestrogo sam isključen. MoŽda Je to bio start za Žuti karton, crveni sigurno nisam zaslužio. Nadam se da će Disciplinska komisija pravilno presuditi, odnosno da će me kazniti sa jednom utakmicom

vreme bučno bodnili plave. neigranja. Cedomir Milinković Lista sinelaca

2 GOLA: ANRI (Francuska)

hajlović, Kežman (Jugoslavija)

3 GOLA: MILOŠEVIĆ (Jugoslavija), ZAHOVIĆ (Slovenija), {uti i cnveni kantoni CRVENI KARTONI: P. Anderson (Švedska), Latal (Češka), Mi-

ŽUTI KARTONTI: 2 - Repka (Češka), Hadži (Rumunija), V. Bronhorst (Holandija), Milanič (Slovenija) ;

GRUPR R

Portugal 2 2 0 (0 4:26 din (Gl O A OJ II Kej) Nemaka 2 0 1 1 1.21 Rumunija 011 1.21

7 | PREOSTALI MECEVI (20. jun, 20.45): Porfugal – Nemačka, Engleska - Rumunija

_GRUPR

Jugoslavija 2 1 1 OD 4.34 Spanija 7 IE O 7 a) Norveška: 2 10 1 1:13 Slovenia 2 O 1 1 4.51

PREOSTALI MECEVI (21. jun, 18.00): Slovenija – Norveška, Jugoslavija - Spanija

|||} 4 Belgija 2 Svedska ]

2

O

:2 [116 ya PREOSTALI MECEVI {19. jun, 20.

Ećehenija Kamačov tižaken

Uprkos novoj bledoj partiji Spanija je u 2. kolu grupe C pobedila čvrste Slovence sa 2:1 (1:0). Selektor furije Kamačo napravio je čeliri izmene u odnosu na meč sa Norveškom (Kanjisares, Abelardo, Mendijeta ı Alfonso zamenili su Molinu, Paka, Frana i Ursaisa) ı već u 4. minutu se činilo da je to bio pravi potez

Slovenija - Spanija 1:2 (0:1)

AMSTERDAM - STADION: Arena. GLEDALACA: 43.000. SUDIJA: Markus Merk {Nemačka). STRELCI: Zlatko ZAHOVIĆ u 59. za Sloveniju, RAU Gonsales u 4. i Hoseba ECEBERIJA u 60. minutu za Spaniju. ZUTI KARTONI: Povlin, Milanič, Novak, Korić {Slovenija), Aranzabal, Ivan Elgera {Sponijo]. -

SLOVENIJA {3-4-1-2}: 12. Dobnović - 3. Milinović, 4. Milanič (kop) {od 68! &. Knaw), 5. Galić - 7. Novak, 8. Ćeh, 11. Povlin {od 82' 18. Admović), 13. Korić - 10. 7ahović - 13. Rudonja, 9. Udovič {od 46' 20. Oster)

SPANIJA {4-4-2): 1. Kanjisares - 2. Mičel Salgado, 3. Aranzabal, 5. Abelardo, 6. Jero (kop) - 4. Gvardiolo {od 81' 7. Ivan Elgera}, 16. Mendijeta, 17. Ečeberijo, 21. Valeron {od 89' 15. Engonga} - 10. Rau, 11. Alfonso {od 71' 20. Ursois}

tara gotovo istovremeno zahvatili Osterc i Zahović i prevarili Kanjisaresa koji je ostao u raskoraku, a pogodak je pripisan nekadaŠnjemi iPpraču Parlizana. Međutim, da ni ova utakmica grupe C ne prođe bez čudnih dešavanja potrudio se tridesetak sekundi kasnije Hoseba Ečeberija koji Je, na odličan pas Mendije-

pošto je Rau poluvolejem te, uhvatio Dabanovića na

sa Ivice šesnaesterca savla-

dao Dabanovića. Ipak, Spanci su nastavili da igraju beskrvno, taman kada je počela uspavanka na terenu, Slovenija je izjednačila. Pošle odlične konire ı centaršuta Rudonje sa leve strane loptu su na šest me-

spavanju i pogodio njegov bliži ugao.

Do kraja meča bilo je po nekoliko poluprilika na obe strane, a najpovoljniju je propustio Zahović u 67. minutu kada je njegov šut sa desetak metara Kanjisares odbranio jednom rukom.

Intertoto Kup: Obilić poražen u Vinkovcima

Banalc neisk(ustviu

Fudbaleri Obilića počeli su takmičenje u Intertoto kupu porazom. Cibalija je u Vinkovcima bila bolja od jugoslovenskog predstavnika - 3:1 (2:1), pa „vitezovima“ ostaje da popravni polože u revanšu 24. Juna. Loš početak glavni je krivac za kapitulaciju Beograđana. Za petnaestak minuta domaćini su postigli dva gola (Bošnjak u 10, Miroslavac u 13.). Zasluge za njihovo vođ-

stvo idu na konto mladog i neiskusnog golmana Predraga Markovića. Obilić je posle „nok dauna“ nekako došao do daha, nadmoć je krunisao i pogotkom kad je Jurić(33.) posle brzog napada ı opasnog centaršuta zakucao loptu u sopstvenu mrežu.

U nastavku je Cibalija ponovo diktirala tempo ı treneIsku nadmoć krunisala još Jednim golom (Bartolović u 62.).