Данас

SPORT

| 1 GEE ; ao & POOO Xi

T)anas

GRUPAC Pobedom protiv Norvežana Jugosloveni stekli lepe šanse za plasman u četvrtfinale

Ključ u sopstvenim

puka

Specijalno za Danas

Jugoslovenska reprezentacija je osvojila tri boda u meču sa Norveškom i tek sada čuju se glasovi da je to „potpuno normalno“. Jer, rival je „stara mušterija“, koji je od 12 dosadašnjih susreta dobio samo dva i jednom igrao nerešeno. Brzo Je zaboravljena strepnja od opasnih Skandinavaca čiji igrači igraju IO u Englekoj i poslednjih godina postali su strah i trepet za sve evropske selekcije. Slovence su, na primer, pobedili u oba meča u kvalifikacijama, nedavno su nadigrali i Htalijane... A glavni „parametar“ vredno-

KG:

selekcije odlično Je obavio postavljeni zadatak. Odbrana'je funkcionisala besprekorno, srednji red je uspešno parirao

_ Divac i Stojaković uz plave

Vlade Divac i Predrag Stojaković, košarkaški reprezentativci

Jugoslavije, iskoristili su odmor u svom klubu, NBA ligašu Sakramento Kingsima, kako bi doputovali u Belgiju da prate utakmice naše fudbalske selekcije na EP. Njih dvojica su bili i na utakmici Norveška - Jugoslavija u Liježu a prema Divčevim rečima, na EU-

RO 2000. ostaće sve dok na njemu učestvuju i plavi. (Beta)

sti mnogi su Boškovu ı njegovim igračima tražili baš u utakmici sa Slovenijom gde su plavi igrali dobro - tridesetak minuta. Srećom, isposta-

protivniku, kratki pasovi „sakrili“ su loptu rivalu i pomogli da sve prođe kako je prošlo. Jugosloveni su sad na Dprvom mestu U C grup] i za pro-

Najvažnije je da Boškov sa svojim timom ključ uspeha drži u sopstvenim rukama ı da niko ne pomišlja da bunkerom traži bod ı prolaz u četvrtfinale.

- Ako u sredu počnemo meč bez želje da idemo na pobedu, onda i ne treba da idemo na utakmicu. Bolje je da ostanemo u hotelu - rekao je Boškov na konferenciji za štampu gde se okupilo blizu 200 novinara.

Najbrojniji su bili Spanci i Jugosloveni, a najčešće pitanje vezano Za konstataciju norveškog selektora Semba da su „Jugosloveni sabotirali igru u drugom poluvremenu“.

- Oni pre svega treba da podignu spomenik sudiji -

Edegem, 19. juna takmicu sa Norve| | škom i Hju Dalasa pamtiću do Kraja Života. Celu noć nisam oka sklopio. Stalno mi se vraćao film na to nesrećno isključenje koje je, posle loma noge, sigurno najteži trenutak u mojoj karijeri. Citavih osamdeset četiri minuta sam, sa klupe, čekao svoju šansu. Igrači kojima je selektor ukazao poverenje od početka delovali su moćno i kompaktno. Imali smoi rezultatiigru u svojim rukama pa sam se ponadao da ću dobiti minutažu veću od one protiv Slovenije.

Ispalo je, ipak, drugačije. Svaki sekund vremena proveden kraj aut linije uvećavao je moju Želju, energiju aliiadrenalin u krvi zbog če-

sam ulazak na teren doče-

o kao razjareni pitbulterijer koji je prethodno dva sata držan na lancu. Hteo sam sve i odmah. Rezultat ste, na žalost, svi videli

{80 „UŠIeP 3 (an68"

nesmotren, start nad Miklandom daje mi za pravo da verujem da je Škotlanđanin jedva dočekao tako nešto. IZ aviona se videlo da je celo drugo poluvreme terao vodu na vodenicu Sembovih jizabranika. Na oi strani je tolerisao prjavu igru Norvežana, dok je svaku našu iole grublju reakciju kažnjavao Žutim kartonima. Sve je vodilo ka isključenju, a uklizavanje jednog klinca je, što bi naš narod rekao, došlo kao kec na desetku.

I pored svega, bilo mi je teško da poverujem u Dalasovu odluku da me pošalje u svlačionicu. Pa, nisam previsoko podigao nogu, išao đonom ili želeo da od kolege napravim bogalja. U prvom trenutku mi se čak, zbog odbljeska reflektora, učinilo da umesto crvene vidim Žutu boju. A kada sam konačno shvatio njegovu nameru poželeo sam da u zemlju propadnem. Još uvek mi nije jasno kako sam našao put do tunela.

Oduševile su me reakcije posle meča. Svi, od mojih starijih kolega preko

kompletnog stručnog štaba pa do ljudi iz Saveza, su rečima utehe pokušavali da umanje moje razočaranje i tugu. Hvala bogu, iako oslabljeni istrpeli smo pritisak Norvežana. Nema boljeg melema za ranu od pobede.

Čujem da je u zemlji burno proslavljen naš trijumf, prvi posle trideset dve godine na jednom Evropskom prvenstvu. Kako je malo potrebno našim ljudima. Ipak, pogrešno bi bilo pasti u euforiju. Igra protiv Norveške je samo putokaz koji treba i dalje slediti. Ovoga puta smo se sjajno taktički pripremili. Tačno se znalo ko, šta, gde i zašto igra a nisu nam manjkali ni borbenost i motivacija. Verujem da će tako biti i u sredu protiv Spanaca.

Reprezentacija Jugoslavije imala je u meču sa Norveškom

čak četiri kapitena, što do sada nije zabeleženo ni na jednom · svetskom ili evropskom šampionatu u fudbalu. Kapitensku tra-

ku reprezentacije Jugoslavije sinoć su nosili Dragan Stojković, Predrag Mijatović, Slaviša Jokanović i Vladimir Jugović. Kada je u 83. minutu iz igre izašao Dragan Stojković, koga je zamenio Albert Nađ, kapitensku traku preuzeo je Predrag Mijatović. Mijatović je zatim bio tri minuta kapiten, pošto je zame-

· njen Matejom Kežmanom u 86. minutu. Kapitensku traku pre-

dao je Slaviši Jokanoviću koji je simbolični vođa ekipe bio dva minuta, pošto ga je u 88. minutu zamenio Dejan Govedarica. Po

· izlasku iz igre, Jokanović je kapitensku traku predao Vladimi-

ru Jugoviću. Jugović je nosio traku šest minuta, tokom dva po-

___ slednja minuta regularnog toka meča i četiri minuta produžet-

ka. Tako su Mijatović, J okanović i Jugović kapiteni J ugoslavije

pokušao je da se šalom odbrani jugoslovenski selektor i

_ · bili ukupno 11 minuta. (Beta) iva meča ____O — — M FAR Na OON laz među osam treba im bod na sa dve utakmice neigra- iz meča sa Spanijom. Ima, donja na EURO 2000, zbog pre- duše, i „rezervna varijanta“,

; de bi i poraz garantovao proOE OL ao [iz ali to je malo verovatna sudija Hju Dalas pokazao mogućnost gde bi Slovenci posle nepunog minuta pro- trebalo minimalno da savlavedenog na terenu, zbog fau- daju Norvežane, a plavi izgula nad Norvežaninom Mi- | be, takođe minimalno, ali uz klandom. Zbog četiri žuta | dosta postignutih golova (3:4, kartona koje su naši dobili | 4:5 itd..). Ako se utakmica

na istoj utakmici, naša ekipa | Slovenija - Norveška završi je kažnjena sa 6.000 švajcar- | nerešeno i tu se otvara prolaz skih franaka. da naša selekcija i sa porazom

ostane na drugom mestu. Kako prenosi novinska agencija Belga Jugoslovenski zvaničnik proteran hong pnepnnodaje ulaznica

Neimenovani zvaničnik jugoslovenske delegacije proteran je juče iz Belgije zbog preprodaje ulaznica, prenosi Rojters pozivajući se na belgijsku novinsku agenciju Belga. _ On je uhapšen u nedelju uveče u Liježu, neposredno uoči utakmice Norveška - Jugoslavija, i tom prilikom kod njega je pronađeno 150 ulaznica za taj susreti oko 150 hiljada belgijskih franaka (3.570 dolara): - ;

FSJ sinoć nije zvanično reagovalo na ovu vest ali · nezvanično saznajemo da je u pitanju nesporazum, odnosno da je prilikom distribucije prodatih karata našim navijačima iz inostranstva ispred stadiona reagovala belgijska policija i oduzela

_ ulaznice. Niko iz delegacije FSJ nije za sada proteran iz Belgije.

usput ukorio norveškog novinara: - Ako i vi tako mislite, onda se ne razumete u fudbal. Savo Milošević bio je konkretniji:

- Španci, Italijani i svi ljudi iz Evrope, koji se razumeju u fudbal rado bi gledali igru koju smo prikazali. Napravili smo gotovo 20 prilika, šta su uradili oni. Stali su na dve i celu igru sveli na pokušaje da dugim loptama dođu u priliku. Što se našeg sledećeg rivala tiče, meč sa Španijom biće bez tajni. Poznajemo ih dobro, znaju i oni nas. To je iskusan tim, naš selektor misli da su u poslednje vreme tehnički pali, ali nikako ih ne treba potcenjivati. Nama je najvažnije da smo vratili samopouzdanje i da uspeh zavisi od sopstvenog učinka. Pomoć sa strane ne očekujemo.

Plavi će danas u 11 sati napustiti Edegem i otići u Briž. Odsešće u hotelu „Termal palas“, uveče u vreme početka utakmice imaće i jedini trening pred meč odluke.

Čedomir Milinković

Reprezentacije Italije i Turske su četvrffinalisti iz grupe B, dok su domaćin Belgija i Svedska završili takmičenje. U poslednjem kolu Italija je pobedila Švedsku sa 2:1 (1:0) dok su Turci iznenadili Belgiju i savladali je usred Brisela rezultatom 2:0 (1:0). Turska će u četvrtfinalu igrati protiv Portugala koji je obezbedio prvo mesto u grupi A kolo pre kraja, 24. juna u Amsterdamu, dok Italija još uvek čeka rivala (u kombinaciji su i Englezi i Rumuni i Nemci).

Za najveći uspeh u istoriji turskog fudbala pobrinuo se najbolji strelac ove zemlje Hakan Sukur, koji je pogocima u 45. ı 70. minutu zapečatio sudbinu domaćina. Prvi pogodak centarfor Galatasaraja je postigao glavom, pošto Je u skoku nadvisio belgijskog golmana De Vildea, dok je drugi put zatresao mrežu na dodavanje Suata koji je prethodno izbegao ofsajdzamku posle pasa Tajfura. De Vilde je kod prvog gola napravio drugu grubu grešku na šampionatu, a očajno izdanje ZavIšio je u 84. minutu kada je isključen Zbog teškog prekršaja koji je van šesnaesterca napravio nad Arifom, pa je u finišu branio bek Deflandr.Belgijancima ostaje da žale za propuštenim prilikama, o čemu je posle meča pričao i selektor Rober Vasež. "lako smo bili bolji i imali više šansi, eliminisani smo zbog jedine dve greške koje je naša odbrana načinila na meču. Ne želim da krivim De Vildea, pre prvog gola branio je zaista odlično, a i naša odbrana je morala bolje da interveniše. Šta je, tu je, takav je fudbal, morate znati i da pobešujete i da

' gubite", rekao je Vasež. Belgija je

zaista imala dosta prilika, pre svih Emil Mpenza, ali je Rustu bio nesavladiv (dva puta je odbranio njegove udarce iz blizine). Doduše, tamnoputi Belgijanac postigao je golu 24. minutu ali je on poništen zbog ofsajda, jer je Mpenza zakačio loptu posle šuta Nilisa, kada je bio najbliži turskom golu.

Tunska - Belgija 2:0 (1:0)

BRISEL. STADION: Kralj Boduen. GLEDALACA: SUDIJA: Kim Milion Nilsen {Danska) (od 42' Ginfer Benke, Pa STRELAC: Hakan SUKUR u 45. i 70. minutu. ZUTI KARTONI: Tojfun, Osman (Turska), Vanderhage, Mpenza {Belgija}. CRVENI KARTON: De Vilde {Belgija} _

TURSKA 155 1. Rustu - 3. Ogun (kap), 4. Fatih, 5. Alpaj - 8. Tugoj {od 37' 2. Tojfur), 7. Okan (od 77' 16. Ergun}, 14. Suot, 19. Abdulah, 11. Tajfun - 6. Arif {od 84' 13. Osman) 9. Hakan Sukur - |

____BELGIJA ([3-1-4-2}: 1. De Vilde - 2. Deflandr, 3. Valgaren, 4. Stalens (kap) - 18. Van Kerkhofen - 6. Vanderhage, 7. Vilmois, 8. Gor {od 59' 22. Hendriks), 11. Verhejen {od 63' 10. Sirupar)- 9. E. Mpenza, 16. Nilis {od 77' 20. De Bilde)

italija - Švedska 2:1 (1:0)

___ANDHOVEN. STADION: Filips. GLEDALACA: SUDIJA: Vitor Manuel Melo Perei· ra [Poriugal}. STRELCI: Luiđi DI BJAĐO u 39. i Alesandro DEL PJERO u 88. minutu za ltaliju, Henrik LARSON u 77. minutu za Svedsku. Kariono nije bilo. ____ITALIJA (4-4-2): 12. Toldo - 2. Ferara, 3. Maldini {kap} {od 42' 13. Nesto), 6. Ne- gro, 15. Julijano {od 46'5. Konavaro} - 7. Di Livio {od 64' 18. Fiore}, 16. Ambrozini, 14. Di Bjado, 11. Pesoto - 19. Montela, 10. Del Pjero

ŠVEDSKA (4-3-3): 1. Hedman - 3. P Anderson {kap}, 4. Bjorklund, 8. Gustalson · {od75'19. K. Andenon}, 14. Melberg - 7. Mild, 9. 0 17. Mjelbi {od 56! 15. D.

Anderson) - 18. Osmanovski, 20. Lorson, 13. Svenson

Interesantno je da su ovu utakmicu vodila dvojica sudija, pošto je Danca Kima Miltona Nilsena, zbog povrede prepone, u 42. minutu Zamenio Austrijanac Ginter Benke.

'Vasežov turski kolega Mustafa Denizli teško je nalazio reči da opiše svoju radost zbog pobede. "Ovo je veliki poklon čitavom turskom narodu. lako u četvrtfinalu igramo sa Portugalom koji je, po mom mišljenju, najbolji tim na turniru, daćemo sve od sebe da odemo još dalje”.

Ttalija je pobedila na tipično italijanski način - prepustila je sredinu protivniku, igrala presing u odbrani i golove postigla iz kontri. Posle jedne Del Pjero je sjajno izveo korner a Di Bjađo je na petercu stigao do lopte pre Hedmana i savladao ga. Novu majstoriju igrač Juventusa izveo je u samom finišu meča krenuo je sa centra pored dvojice Sveđana, na ivici kaznenog prostora malo zastao posle čega je zbunjeni Melberg protrčao pored njega a zatim je topovskim udarcem levicom pogodio gornji desni ugao. Svedska se pošteno borila i imala je

od51' 11. Aleksandenson}

znatno više pnlika ali je Toldo branio vrhunski a i njeni igrači su gubili koncentraciju u odsudnim trenucima. Počasni gol postigao je Henrik Larson sa 20 metara, posle utrčavanja iza italijanske odbrane na dodavanje Keneta Andersona i uspešnog driblanja Tolda.

DRUG Turska

Belgija SS Hi}

Polufinale Kupa Sintelon u finalu

U finolu Kupa Jugoslavije za rukomefaše večeras od 19 sati [TV} sastoce se Sintelon iz Bačke Palanke i Crvena zvezda.

U polufinalu finalnog tumira koji se održavau Jagodini Sintelon je pobedio Partizan rezullafom 25:21, dok je Crvena zvezda u finale ušla bez borbe pošlo je novi prvak Jugoslavije Lovćen odustao od učešđa na fumiru zbog promene sistema takmičenja.