četvrtak, 22. jun 2000.

21

O 0

a.

Jugosloveni poraženi posle tri vođstva i dva primljena gola u zaustavnom vremenu

izmuhili tighijeng, anošli u četuptfinale

U četvrtfinalu EURO 2000 sastaju se: Holandija - Jugoslavija, Francuska - Španija, Portugalija - Turska i Italija - Rumunija

Specijalno za Danas:

Jugoslavija i Spanija odigrali su najuzbudijiviju utakmicu u dosadašnjem toku Evropskog šampionata. Plavi su i sa deset igrača u poslednjih 27 minuta dogurali do kraja regularnog toka uz prednost od 3:2, a onda su u zaustavnom vremenu" dva puta poklekli i dopustili rivalu da kroz iglene uši prođe u četvrtfinale. Tamo

će i Jugosloveni, pošto su Slovenci i Norvežani podelili bodove a naša reprezentacija je, iako ima četi boda kao i Skandinavci, u prednosti jer Je bila bolja u međusobnom susretu.

Nijedan pravi ljubitelj sporta ne bi mogao da prigovori španskoj reprezentaciji da je za 90 minuta postigla i dva - tri gola više od rivala.

_ Jugoslavija - Španija 3:4 (1:1).

· BRIŽ. STADION: Jan Brejdel. GLEDALACA: 22.000. SUDIJA: Žil

_ Vezije (Francuska). STRELCI: Savo MILOŠEVIĆ u 31, Dejan GOVE· DARICA u 51. iSlobodan KOMLJENOVIĆ u 75. minutu za Jugosla· viju, ALFONSO Peres u 39. i 95, Pedro MUNITIS u 52. i Gaiska · MENDUIJETA u 90. minutu (penal) za Španiju. ŽUTI KARTONI: Komljenović, Jokanović, J. Stanković, Stojković, Saveljić (Jugoslavija), Serđi (Španija). CRVENI KARTON: Jokanović (Jugoslavija). JUGOSLAVIJA ( 4—-2): 22. Kralj - 3. Đorović (od 13' 19. J. Stanković), 5. Đukić, 11. Mihajlović, 13. Komljenović - 4. Jokanović, 7. Jugović (od 46' 16. Govedarica), 10. Stojković (kap) (od

Igrala je opasnije, diktirala tempo sve vreme, oporavljala se od šoka posle prvog, drugog, pa trećeg vođstva protivnika. Jugosloveni iako u podređenoj ulozi junački su se nosili sa razigranim i veoma opasnim rivalom. Borbeni, uporni, ne retko i uz pomoć sreće, a najviše uz pomoć odličnog Kralja pregrmeli su gotovo sve nedaće do završnice. Slaviša JokanoVIć je 27 minuta pre kraja dobio drugi Žuti karton, ni to nije omelo plavi tim da ponovo izbori prednost i izdrži sve do tih čudnih pet minuta produžetka.

Sudija Zil Vezije kao da je znao da je meč u Arnhemu Slovenija - Norveška okončan tako da u Brižu može i on da režira i uzeo je stvar u svoje ruke. Izmišljeni penal za

69' 14. Saveljić), 17. Drulović - 8. Mijatović, 9. Milošević

ŠPANIJA (4-4-2): 1. Kanjisares - 2. Mičel Salgado (od 46' 9. Munitis), 5. Abelardo (kap), 4. Cvardiola, 12. Serđi - 7. Ivan Elgera, 16. Mendijeta, 8. Fran (od 23' 17. Ečeberija), 18. Pako (od 65' 20. Ursais) - 10. Raul, 11. Alfonso |

Spance koji niko nije video osim njega doneo je poravna-

"svi bu

ia Mig mori Bnaliv Botja

Savo Milošević: „Kao da smo se pretplatili da na ovom EURU igramo najbolje, najuzbudijivije i najneizvesnije utakmice. Važno je da je cilj ostvaren. Idemo dalje, ali nikako ne mogu biti zadovoljan zbog poraza koji smo nezasluženo pretrpeli protiv Spanaca. Izborili smo se sa silnim pehovima a to nas dodatno motiviše. Ubeđen sam da smo na korak do polufinala, bez obzira ko će nam biti rival u drugoj rundi takmičenja, pa jednostavno protiv Boga se ne može“.

Slaviša Jokanović: „Još jedna čudna utakmica u kojoj smo izgubili bodove, ali opet

· profitirali. Plasirali smo se za dalje borbe, a time je osnovni zadatak ispunjen. Možda je deplasirano komentarisati suđenje. Arbitar je očigledno bio naklonjen Špancima, što pokazuje broj faulova, moje isključenje, nepostojeći jedanaesterac, produžetak utakmice za gotovo osam minuta... Falilo je samo da Francuz navuče španski dres, umuva se u naš kazneni prostor i savlada Kralja. To bi, valjda, bilo previše“.

_ Ljubinko Drulović: „Moramo biti srećni zbog prolaska u drugi krug takmičenja, jer se već sada vraćaju kući svetske sile poput Nemačke i Engleske. Ipak, ostaje gorak utisak. Još jednom je politika umešala prste u sport. Španci su, izgleda, morali dalje i to uz obilatu pomoć arbitra. Našu selekciju sudije ovde ne respektuju. Mi to i ne tražimo, ali nema razloga ni za kradu“. __

Dejan Govedarica: „Borili smo se herojski, vodili čak tri puta, a na kraju nam je pobeda jednostavno izbijena iz ruku zahvaljujući sudijskim nepravdama, ali sve se na kraju dobro završilo. Još jedno veliko iskustvo, nauk za naredne duele u kojima ćemo, verujem, opet biti pravi. ~ __ 0 O

_ Predrag Mijatović: „Odmah posle meča razgovarao sam sa Jerom i Kamačom. Bi-

li su zadovoljni i svesni činjenice da im je sreća širom otvorila vrata četvrtfinala. Ali

_ nema u njihovim razmišljanjima osećaja sramote ili krivice zbog arbitraže. Jedno-

· stavno, u fudbalu je važno pobediti a sredstva se često i ne biraju. Mi smo svoj deo. _posla obavi! valjano: II IF II III

____Niša Saveljić: „Sudiju Vezijea poznajem odlično iz francuskog šampionata. Ne ta-

_ ko davno, oštetio je moj klub Bordo u meču sa Bastijom u izuzetno važnom megda-

Du. je pokazao pravo lice. Izborili smo se i sa raznoraznim nepravednim oduka sa igračem manje za vredan us II IF III Ir W

Fe

se igralo bez časovnika sve do nje, ubrzo potom još jedan pobede Španaca. gol. Ostao je utisak da bi Fran-

CUZ u u svojoj nameri da u zadovoljni” i da bi

Srećan epilog i prolaz među osam najboljih reprezen-

tacija slaba je uteha za Jugo-

slovene. Cetvrtfinale jeste Veliki uspeh, ali poraz u dobijenoj utakmici sigurno je teško pao 1 reprezentativcima i svakom ljubitelju sporta u Jugoslaviji. Kralj, Komljenović, Mihajlović, Milošević, da ih sve ne nabrajamo, zaslužili su čestitke. Gledaoci na stadi-

šavićević: Kala - Krađa, krađa i krađa. Uspeli smo uz dosta sreće na kraju da odemo dalje, ali nismo smeli da dozvolimo organizacionom komitetu i JEFA da meč protiv Spanije vodi sudija iz Francuske, jer u četvrifinalu se prve dve ekipe iz C i D grupe "ukrštaju" što znači da su "galski petlovi” imali svoje interese u ovoj našoj utakmici u Brižu.

onu 1 ispred TV ekrana videli su meč Kakav se retko viđa, a sticaj čudnih okolnosti i Dpištaljka mizernog Francuza koji je "zalutao" u Briž (trebalo je da sudi Austrijanac Benke) sprečila ih je da velikom pobedom protiv velikog

Bulatović: Sliienje - hez komentana

- Utakmicu sa Španijom treba što pre zaboraviti. Idemo dalje to se pamti i piše. Meč je video ceo fudbalski svet, a verujem da će i nadležni organi UEFA reagovati na pravi način. Zbog toga ne treba komentarisati suđenje. Ambijent u našoj svlačionici posle meča, jedinstvo koje su ispoljili igrači daju mi nadu da možemo postići puno i stići čak do finala bez obzira na kvalitetne rivale koji nas na tom putu čekaju. Važno je da se dobro odmorimo u naredna četiri dana da zbijemo redove i pronađemo alternative za povređenog Đorovića, Jugovića, pa zatim pocrvenelog Jokanovića. Imamo jaku grupu. Videlo se to i tokom takmičenja u grupi. Dakle, opet će selektor moći da računa na startnu postavu kadru da savlada svakog protivnika.

protivnika dobiju podstrek pred pripreme za četvrtifina]nu utakmicu u nedelju. Jugosloveni, doduše, ponekad umeju da proslavbaju i poraz. Naši navijači na tribinama stadiona Jan Brajdel to nisu učinili. Bili su ogorčeni na finiširanje Spanaca uz pomoć pištaljke, dva puta uskakali su u teren, a posle završetka Jedan od njih pokušao je i da prebije sudiju. Odbranili su ga

španski igrači, a disciplinska komisija UEFA zbog toga, ali i bačenih baklji, sigurno će oglobiti FSJ sa desetak hiljada švajcarskih franaka.

Vidno utučeni Jugosloveni su pokunjenih lica krenuli u svlačionicu. Trebaće im vremena da se oporave od ove šok utakmice, gde su "osakaćeni" žutim kartonima i porazom koji se mogao izbeći.

Cedomir Milinković

Kamačo: Srećno tlo henojske polete

"Već dugo sam u fudbalu i često sam učestvovao

u sličnim utakmicama, zbog toga nisam euforičan zbog naše pobede i plasmana u četvrtfinale. U svakom slučaju smatram da smo odigrali odlično, posebno u prvom poluvremenu, ali priznajem da smo imali i mnogo sreće da ostvarimo ovu herojsku pobedu", bio je kratak posle utakmice selektor Spani-

je Hose Antonio Kamačo.

U drugom meču poslednjeg kola grupe C Slovenija i Norveška odigrali su 0:0, a taj rezultat omogućio je plavima da se plasiraju u četvrtfinale. U ravnopravnoj i prilično dosadnoj utakmici Slovenci su bili bliži pobedi, ali nisu imali sreće da savladaju Mirea i plasiraju se u drugi krug.

"Bez obzira što nismo prošli dalje proslavićemo naš debi na EP, jer smo pokazali da ni u kom slučaju nismo zalutali na ovo takmičenje", prokomentari-

Slovenija i Norveška odigrali bez golova i završili takmičenje

Solhaken: Sami smo lnivi

bili uvereni da će Jugoslavija izvući bar nerešen rezultat sa Spanijom, i posle remija sa Slovenijom više su pričali o nepravednom preokretu u Brižu nego o svom nastupu. "Ne znam šta da kažem jer još uvek ne mogu da verujem da smo ispali”, procedio

Slovenija - Mapveška (:0 ARNHEM. STADION: Gelredom. GLEDALACA: SUDIJA: Grejem Pol (Engleska). ŽUTI KARTONI: Pavlin (Slovenija), Mikland, SolskJer (Norveška). SLOVENIJA (3—+-1-2): 12. Dabanović - 3. Milinović, 6. Knavs,

je kroz zube selektor Norveške Nils Johan Semb, dok je Stale Solbaken jedino smogao snage da kaže da su Norvežani sami krivi zbog eliminacije. "Pokazali smo sve slabosti u najgorem trenutku i kući se vraćamo zbog toga", rekao je Solbaken.

5. Galić (od 83' 18. Aćimović) - 7. Novak, 8. Čeh, 11. Pavlin, 19. Karić - 10. Zahović - 13. Rudonja, 17. Šiljak (od 86' 20 Osterc)

NORVEŠKA (3-4-3): 1. Mire - 2. BergdoImo, 3. Bragstad, 16. Egen - 7. Mikland, 8. Solbaken (kap) (od 82' 6. Strand), 22. Bjornebi, 18. Iversen - 17. Kerju (od 61' 19. E. Bake), 20. Solskjer, 9. Filo

sao je učešće Slovenije na EURO 2000 selektor Srećko Katanec.

S druge strane, NorvežŽani su za nekoliko minuta prošli put od euforije do očaja, Jer su svi do jednog