ponedeljak, 26.

20

# EPS _ “ YT tuo" < /5 2OOO Ze

Speciualno za Danas

Jugoslovenska reprezentacija nije mogla dalje od četvrtfinala. Holandija Je ponizila našu selekciju sa 6:1 (2:0) i pokazala da sa pravom računa na OsVajanje evropske titule. Holanđani će u polufinalu igrati protiv Italije, 29. juna u Amsterdamu (18 sati).

Junak utakmice bio je četvoTrostruki strelac Patrik Klajvert koji sa šest pogodaka vodi na listi strelaca Evropskog šampionata. Ubojitom i vrhunskom fudbalskom majstoru posao je olakšala očajna odbrana Jugoslovena a rezultat, iako najubedljiviji u dosadašnjem toku EPi

BOŠKO · (ne)0(lazi

Jedno od pitanja upućeno selektoru Vujadinu Boškovu bilo je da li će podneti ostavku. Odgovor je bio „ala Boškov“.

- Živ sam, zdrav sam.

najteži u istoriji treće Jugoslavije, mogao je bitii daleko veći da Kralj nije zaustavio više opasnih udaraca i da su Holanđani iz veoma pogodnih situacija gađali bar nešto preciznije.

Ponijenje za kra

jun 2000.

RL IL 2 Lt

Domaćini deklasirali Jugoslovene u četvrtfinalu Evropskog prvenstva

IFOZB li O A ANE 0SiM

Koliko su bili opasni, najbolje govori podatak da su šutirali 22 puta, čak 15 u okvir gola Jugoslovena. U ovom meču našim igračima ništa nije polazilo za rukom. Promašaj Mijatovića u 10. minutu, kad je posle sjajnog prodora i dodavanja Milo-

ševića sa 10 metara gađao u Van Ber Sara, a mogao je da bira ugao, kao da je potopio sve nade igrača u plavim dresovima. Nastavili su mlako, sporo, bez ambicija, kao da su se stalno pitali - gde smo to zalutali. Nešto uz pomoć sreće a više

- Patrik Klajvent: Kag u snu

„Konačno smo dokazali da smo tim koji je sposoban za vrhunska ostvarenja kada svi njegovi polendijdh odjednom dodu do izražaja“, rekao je posle meča holandski selektor Frank Rajkard, koji je uputio pregršt komplimenata svojim igraćima. „lako smo već na bol

čan rezultat zahtevao sam od igrača da nastave U ritmu iz

ni kvaliteti

uvremenu imali odli-

pri 45 minuta jer sam smatrao da | Jugoslavija protivnik · kome je dovoljna i najmanja prilika

a se vrafi u mec Mom-

Zbog nepreciznosti Holanđana na gol se čekalo do 24. minuta. Klajvert je matirao Kralja, pa posle kao da se šalio, nizao je bez problema: dva, tri, četiri... Podbacio Je srednji red ekipe Vujadina Boškova. Uža odbrana bila je smušena i dezorijentisana: Đukić izgubljen na levoj strani, Mihajlović spor, Saveljić spetljan, Jugovići Stojković su se trudili i mnogo grešili. Spic kao da nije ni

Holamiiija - Jugoslavija B:1 (2:0)

ROTERDAM. STADION: De Kajp. GLEDALACA: 44.000. SUDIJA: Hose Marija Garsija-Aranda (Španija). STRELCI: Patrik KLAJVERT u 24, 38, 51.i 54 i Mark OVERMARS u 79. i 90. minutu za Holandiju, Savo MILOŠEVIĆ u 90. minutu za Jugoslaviju. ZUTI KARTON: Bosvelt (Holandija). ·

HOLANDIJA (3-5-2): 1. Van der Sar (od 65' 22. Vesterveld) - 15. Bosvelt, 3. Stam, 4. F. De Bur (kap) - 19. Numan, 5. Zenden (od 80' 16. R. De Bur), 8. Davids, 7. Koku, II Overmars - 10. Bergkamp, 9. Klajvert (od 60 21. Makaj)·

JUGOSLAVIJA (4--2): 22.

Kralj - 11. Mihajlović, 13. Ko--

mljenović, 14. Saveljić (od 56 19. J. Stanković), 5. Đukić. 7. Jugović, 10. Stojković (od 53 6. D. Stanković), 16. Cove-

darica, 17. Drulović (od 70' 18. Kovačević) - 8. Mijatović,9.

Milošević _

postojao. Prema golu se kretalo uz bezbroj dodavanja i ono malo prilika da se nešto učini olako je prokockao neambiciozni sastav

· koji je drugo poluvreme počeo

širom otvorenih „vrata“ za prolaz na svakom delu terena i sa rukama podignutim uvis. Zadovoljni domaći navijači salvom aplauza ispratili su Klajverta kada je više od pola sata pre završetka bio zamenjen. I

Po nekim procenama stručnjaka Siniša Mihajlović je najbolji libero u Evropi. Nažalost brojke, kada je EURO 2000, govore nešto drugo. Naime za 240 minuta koliko je Mihajlović igrao plavi su čak 13 puta vadili loptu iz svog gola. Onih 120 minuta koje su plavi odigrali bez Mihajlovića, odbrana nije nijed-

- nom bila matirana. ___

· bez njega Holanđani su nastavili da pletu mrežu i ispune obećanje dato ljubiteljima fudbala: najavili su da će pobediti sa 5:0. Gol je postigao i Overmasrs a lista strelaca mogla je biti sa daleko širim spiskom Imena. Pet hiljada jugoslovenskih navijača počelo je da napušta tribine daleko pre kraja. Nisu videli još jedan Overmarsov gol koji je igrač Arsenala postigao u 90. minutu, posle udarca Kokua u stativu. Nisu prisustvovali ni trenucima kisele radosti Save Miloševića koji je dao gol kad se lopta odbila od prečke posle lepog voleja Mijatovića.

Tako Je jedna generacija {većina igrača uveliko troši četvrtu deceniju) neslavno otišla sa scene. Ovakav poraz je upozorenje da nešto (ili sve) mora da se me nja. Priče da su sve to veliki igrači iz velikih klubova više ne „Diju vodu“. Hvala im na dosada postignutom i žao nam je što odlaze s punom torbom golova i što su u ovom oproštajnom meču na Evropskom prvenstvu bili toliko malodušni.

Vladimir Jugović:

Bolno ali nažalost nealno

- Sve mane koje smo do sada manje više uspešno skrivali isplivale su na površinu. Najveći problem bio je levi bek kojeg smo stalno izmišljali, ali pravo rešenje nismo

ci su me poslušali i brzo postigli još dva gola, a moram da priznam da sam već na 3:0 znao da je meč praktično gotov”.

Junak fantastične pobede Holandana, čelvorostruki strelac Patrik Klajvert, izjavio je posle utakmice da mu sve liči na san. „Trebaće mi SD vremena da dođem sebi, |er sam sq-

pronašli. Holanđani nisu više trčali, već su to racionalnije činili.

Dejan Govedarica: |

- Treći gol je nažalost moj, postigao sam autogol, ali nije tada utakmica bila izgubljena, već posle prvog primljenog gola počeli smo da igramo pogrešno.

Poptunal - Tupska 2:0 (1:00)

AMSTERDAM. STADION: Amsterdam Arena. GLEDALACA: 42.000. SUDIJA: Dik Jol (Holandija). STRELCI: Nunjo Gomeš u 44. i 56. minu= fu. CRVENI KARTON: Alpaj (Turskq) u 29. minutu.

Zorge Košta, 5. Kouto, 13. Dimaš - 8. Konseisao, 17. Paulo Bento, 15. Koštinjn {od 46 6. Paulo Sousa), 10. Rui Košta {od 87” 19. Kapućo), 7. Figo - 8. Zoao Pinto, 21. Nunjo Gomeš (od

TURSKA: 1. Ruštu - 3. Ogun {od 85 10. Jalcin}, 4. Fotih, 5. Alpoj « 2.

italija - Rumunija 2:00 (2:0) BRISEL. STADION: Kralj Boduen. GLEDALACA: 35.000. SUDIJA: Me-

lo Pereira {Poriugal). STRELCI: Toti u 33. i imagi u 43. minuiu. CRVENI KARTON: Hadži {Rumuniju} U 59. minutu.

mo mogao da sanjam da ćemo odigrati ovoliko dobro i da ću postici četiri gola. Ipak, krajnji rezulfaf je normalna posledica našeg pristupa meču. To što sam frenufno prvi strelacfurnira uopšte me ne opterećuje jer mi |e, kao i ostalima, jedino važno da osvojimo EURO“.

Svetski prvaci u polufinalu pobedom nad Španijom

Raul R&onsales tnaničan tlana

Najbolji španski fudbaler Raul Gonsales, pri rezultatu 2:1 za Francusku, promašio je penal n 90. minutu poslednje četvrtfinalne utakmice prvenstva Evrope i tako svetske prvake uveo u polufinale, u kome će 28. juna u Brise-

Predrag Mijatović:

stopostotnu priliku.

- Poraz je previsok i bolan, ali nažalost realan.

- Ne mogu da objasnim psihički pad posle propuštene šanse. Utakmicu nismo izgubili kada su Holan?ani poveli sa 2:0, već u onom trenutku kada sam propustio

goslavijom.

Francuska je zasluženo pobedila jer je imala prevlast na sredini terena i veću koncentraciju u završnici, što je rezultiralo zrelijim prilikama. Doduše, i Španci su imali nekoliko dobrih šansi ali

Francuska - Spanija 2:1 (2:1) BRIŽ. STADION: Jan Brajdel. GLEDALACA: 30.000. SUDIJA: Pjerluiđi Kolina {Hftalija}. STRELCI: 7Zinedin ZIDAN u 33. i Juri ĐORKAFF u 44. minutu za Fanassku, Gaisko MENDIJETA

šamp {kop} - 4. Vijera, 6. Đorkaef - 10. Zidan - 12. Anri {od 82' 9. Anelko}, 21. Dugari

SPANIJA ({4-3-1-2): 1. Kanjisares - 2. Mičel Salgado, 3. Aranzabal, 18. Pako, 5. Abelardo {kop} - 4. Gvardiola, 7. ivan Elnera {od 77' 14. Đerard)}, 16. Mendijeta {od 57' 20. Ursnis) 9. Munitis {od 73' 17. Ečeberija} - 10. Raul, 11. Alfonso

Taj 7. Okan {od 62” 17. Oktaj), 11. Taj{un, 16. Ergun, 20. Hukan Un- u 38. minufu {penal} za Španiju, ŽUTI KARTONI: Dešamp {Francuska}, Alfonso, Gvardiola, Mi- polufinale. sal - 6. Arif {od 62” 14. Suat) - 9. Hakan Sukur šel Salgado, Pako {Španija}. „Ne znam šta da FRANCUSKA {4-1-2-1-2}: 18. Bariez - 15. Tiram, 3. Lizorazu, 5. Blan, 8. Desi - 7.De- | kažem, osim da smo

sudija Kolina Je start Tirama nad Munitisom u šesnaestercu Francuske okarakteTisao kao penal, koji Je Mendijeta pretvoTio u 1:1. Ipak, odličan pas Vijere 1 IZUzetno jak i precizan udarac Đorkaefla (tik uz levu stativu) odveli su Francusku u

nesrećno izgubili. lako smo igrali dobro nepravedno smo poTraženi i možemo Samo da plačemo za propuštenom · šan-

ITALIJA: 12. Toldo - 15. Juliano, 5. Kanavaro, 13. Nesta - 3. Maldini lu (20.45) igrati protiv Portugala. su uglavnom bili neprecizni iz som, ali takav je fud{od 46" 11. Pesoto), 8. Konte {od 56' 14. Di Bjado), 4. Albertini, 18. Fi- On je šutirao pored desne stative. povoljnih pozicija. bal“, bio je rezigniran ___ ore, 17. Zambrola - 9. Inzagi, 20. Toti (od 75” 10. Del Piero Bartezovog gola, koji je prethod- Vodeći gol za Francusku po- posle meča selektor Španije Hose raslo ovako velikom takmičenju. RUMUNIJA: 12. Stelea - 13. Civu, 3. Ćobofariu, 4. Fili , 17.Be- no oborio Abelarda na samoj gol- - stigao je jedan od glavnih kandi- Antonio Kamačo. Prilikom intoniranja španske lodedić - 8. Munteanu, 14. Petre, 5. Galka (od 68' 15. Lupesku}, 10.Ho- | - aut liniji posle čega je Kolina po- data za najboljeg igrača EURA, _ Posle incidenata na utakmici · himne u teren su utrčala dva nadži - 9. Moldovan {od 54” 18. Ganea), 7. Mutu kazao na belu tačku. Tako se ŽZinedin Zidan,itoiz maestralno Španija - Jugoslavija, obezbeđe- vijača u majicama sa natpisom Špancima ao bumerang vratila izvedenog slobodnog udarca sa njena stadionu Jan Brajdelu Bri- „Oslobodite baskijske zatvoreni više nego srećna pobeda nad Ju- 20 metara. Pet minuta kasnije Žžuisinoćje pokazalo dajenedo- ke“, koje su redari ubrzo izveli.