Данас

____Posle 32 godine Jtalia će _ Opet igrati u finalu Evropskog prvenstva. Eliminisali su azuri

domaćina posle boljeg izvođe- ;

nja jedanaesteraca. Meč je u regularnom toku završen bez golova, a kako se mreže nisu zatresle ni u produžetku pristupilo se, po prvi put na ovom šampionatu, izvođenju jedanaeste_ raca. Bela tačka je bila crna za lale, ne samo da nisu tokom 90 minuta dva puta uspeli da zatresu mrežu Tolda (De Bur i Klajvert), već ni u odlučujućim trenucima to nije pošlo za nogom opet De Buru, Stamu i Bosveltu (jedino je Klajvert bio uspešan), dok su s druge strane Di Bjado, Pesoto i Toti bili sigurni egzekutori (samo je Maldinijev udarac odbranio Van der

Sar). Kada se sve sabere i oduZme, uprkos činjenici da su do-

- _ maćini imali terensku inicijali-

vu, Više povoljnih prilika, radost Azura nije nezaslužena.

: U prvih 45 minuta Holanđani ____ Su imali punu terensku inicijati-

Italija posle boljeg izvođenja jedanaesteraca eliminisala Holandiju

Lale uvele na penal

Holantija-Italija 0:0 (1:3 penalima)

Rolerdam - Sladion „Arena“ Sudija: Morkus Merk O Gleaalaca: 50.000. Zuli karioni: Zenden, Bronkorst, Slam {Holandija}, dini i Di Bjado a) (veni karton: Zambrofa (Italija). Strelci iz jedanaesteraca: Klajveri {Holandija}, Di Bjado, Pesoto i Toli {Hlija}.

Holandija 4-4-2; Van der Sor, Bosvelt, Stam, E de Bur, Van Bronkhorst, Zenden | Davids, Koku, Overmars, Klajveri, Bergkamp {Sedorf}.

liolija 4-4-2: Toldo, Maldini, Kanvaro, Nesta, Julijano, Di Bjado, Zan Brota, Alberfini [Pesoto}, Fiore {Toti}, Inzagi {Delvekio}, Del Pjero. ~

{Van Fosen

vu. Nešto zato što su uspeli da nametnu svoju igru, a nešto i zbog toga što su im azuri svesno prepustili inicijativu. Prvu priliku propustio je Koku već u trećem minutu, potom je usledila šansa Bergkampa (15. minut), a od 35. minuta Italijani igraju bez ZamDrote koji je dobio drugi žuti kar-

ton 1 morao je da napusti igru. Najpovoljniju priliku propustio je da realizuje Frank de Bur. Posle obostranog guranja Nesie i Klajverta u šesnaestercu azura sudija Markus Merk je, blago rečeno, prestrogo pokazao na belu tačku,

· govog udarca pogodila stativu.

„ )e završen bez golova, a u proE dužecima po jedna prilika za • oba tima. Prvu je propustio Del~ vekio (100. minut), zapravo Van

petak, 30. jun 2000. l 7

ZO

ambrota Julijano, Mal-

ali je Toldo odbrani udarac De Bura. Poslednju priliku da Holandane dovede u vođstvo propustio

Poslednjeg vikenda Svetske lige večeras (20.15) će u Velikoj dvorani SPC „Vojvodina“ snage odmeriti selekcije Jugoslavije i Ttalije. U gradu odbojke vlada nezapamće| no interesovanje za meč sa „azurima“. Pre dva dana rasprodate su sve ulaznice, pa se očekuje da će meču pristvovati oko 10 hiljada gledalaca. U prvom okršaju ovih rivala „plavi“ su u izvanrednoj igri u Bariju savladali domaćina sa 3:1, a potom su se svetski i olimpijski šampioni revanširali u Ankoni pobedom od 3:2. Najvažnije je da izabranici saveznog selektora Zorana Gajića u mečevima protiv Italijana provere trenutnu formu pred „fajnal-siks“ i Olimpijske igre u Sidneju. Stručni štab reprezentacije neće

moći da računa na povređenog Ivana Miljkovića, a što se tiče Vanje Grbića, on će biti potpuno spreman za naredne mečeve našeg nacionalnog tima.

– Uvek su mečevi sa svetskim i olimpijskim šampionima bili prava poslastica za gledaoce. Postoje još neke teorijske šanse da ne otputujemo u Roterdam, ali se nadam da ćemo posle meča u Novom Sadu obezbediti plasman na finalni turnir. U ekipi vlada sjajna atmosfera tako da očekujemo spektakularne utakmice. Želja nam je da pobedimo „azure“ i da obradujemo navijače širom naše zemlje – optimista je pred mečeve sa Italijanima selektor Zoran Gajić.

B. Samardžija

je Klajvert u 45. minutu.

Prvi šut na gol Van der Sara azuri su uputili tek u 48. minutu (u prvih 45 minuta Holanđani su čak 10 puta šutirali na gol To]da). Domaćin je i u drugom poluvremenu nastavio sa atacima, ali neorganizovano, ne toliko ozbiljno i činilo se da Jtalijani uspostavljaju ravnotežu. Iznenada, ukazala se šansa Holanđanima da ipak stignu do vođstva. Julijano je oborio Davidsa (63. minut), Dio je to zaista penal, ali Klajvert nije uspeo da ga pretvori u gol, lopta je posle nje-

__VAT

jakog međunarodno

AZUri su imali dva-tri ozbiljnija pokušaja, ali je sve na tome ' i ostalo, a kako ni Holanđani nisu imali više snage i umeća meč

boljim timom Australije.

der Sar je izvanredno reagovao i WE nogom izbacio loptu u korner. O Osam minuta kasnije, u sličnoj Očekivan poziciji bio je Klajvert, ali je nje- U ASJ gov šut ZavIšio pored gola. Elam E Na penal-ruletu, kao što smo | 18 „GG

već rekli, azuri su bili daleko 2080

plet

_JBMI|"IH:

svesni delikatnosti situacije, igrači i selektori Poriu-

VO, stoje na Dotpuno SU-

_| ma. Poraženi se žale dok · pokušavaju da prihvate da _| im se ovakav šok zaista de-

da na pamet da dovedu u

učešća u budućem finalu. – Sudija je morao biti veoma hrabar kada je do-

me je pogodila u ruku, ali a namera nije po·| Stojala. Zagradio sam

loptu startujem nogom), ispada da bi trebalo da igramo sa odsečenim rukama?! – kaže Abel Ksavijer, direktni akter spornog tre-

gala i Francuske, razumlji-. proistavljenim stanovišti-.

'mo jer smo igrali protiv

fantastičnog tima, ali kada tokom. čitavog prvenstva svuda okolo gledate logotipove UEFA sa natpisom „Fer plej“ i desi vam se ovako nešto, to samo moŽe da doprinese upropaštavanju fudbala – smatra levi bek Dimaš. ~

Selektor Portugala Umberto Koeljo saopštio je da podnosi ostavku na dosadašnju dužnost i potom

prokomentarisao ključni - momenat utakmice: _ ugao gola i pOkušaodana ·

– Šut je upućen iz tolike blizine da Ksavijer nije imao vremena da skloni ruku. Mislim da se sve desilo potpuno slučajno, ali to je sudijska odluka. Da se to desilo Francuzima, mi bi-

„da je odluka bila ispravna

· Rože Lemer bio daleko ra-

'je za određeni slučaj pred-

uspešniji, bela tačka je za HoUeŠLALI BG

lanđane sinoć bila crna.

Posle najave da će funkciju predsednika ASJ preuzeti dr Milovan Bojić, kandidat Skupštine ASS, dogodio se očekivan rasplet. Dosadašnji predsednik Svetozar Krstić je u sredu uveče na sastanku ASS i ASCG podneo ostavku, sa

smo sada verovatno slavili iz sve snage. U svakom slučaju, tužno je što se utakmica završila na ovakav način.

Zinedin Zidan pružio

je još jednu odličnu igru i obrazloženjem da pod ovana kraju postigao odluču- kvim uslovima više ne moJući gol: | že da obavlja svoj posao.

– TV snimak pokazuje Geperalni sekretar ASJ Ivica Matijević koji je juče otputovao sa reprezentacijom na Balkansko prvenstvo u Kavalu (Grčka), nije mogao mnogo više da kaže o ovom slučaju:

– To je Krstićev lični stav. Obavestio je potpredsednika ASJ Branka Jovanovića iZ, Crne Gore da preuzme sve njegove dužnosti. Znamo šta se događalo u poslednje vreme i zbog toga mogu da razumem zašto se odlučio na '| takav korak. Ipak, ta ostavka nije neopoziva. V M.

i logična. Žao mi je Portugalaca, zaslužili su da se nađu u finalu koliko i mi – pomirljivo je izjavio Zidan, dok je njegov trener

dikalniji:

– Bio je to veliki miomenat suđenja. Benke je samo primenjivao pravila. Internacionalni bord FIFA Je ustanovio pravila i ako

viđena određena sankcija, onda ona treba i da se primenjuje. JB:

EO/

nutka. Automobili

alarmi

centralno ___zaključavanje muzika podizači prozora”