Покрет

јица су потпуно задовољили. Игра је била жива и врло интересантна и у знаку премоћи Југославије која је у сваком погледу била боља од свог противника. Соко је био врло портвован. Да иначе одличне спојке Југославије, Јоксимовић и Ђорђевић, нису и сувише дрибловаљти, скор би био далеко већи. Најбољи на терену био је несумњиво Б. Тодорић из Југославије. Код Сокола боља навала. Судија Ј. Кикић није потпуно задовољио.

Гостовање „Р. С. К. Слога“ из Осека

24. авеуста)

Гостовање осечке Слоге шма за наш футбал свој специјални вначај. (Стара је истина да један или два клуба, ма како добри они били, не значе целокупни наш футбал. А о јачини многобројних наших другоразредних клубова нисмо имали прилике да се уверимо, јер они нису смели ни помишљати на гостовања због очајног материјалног стања. Најзад су два наша клуба Графичар и Раденички по цену великих жртава. успели да доведу прворазредну осечку Слогу. А лепа и ситурна победа Раденичког (0. К. јасно сведочи да је и наш друторазредни футбал на доброме путу.

Слога — Графичар 3:1

Шо игри противници су били скоро цело време равнотравни, Наш трећеразредни Графичар био је тврдокорни противник. Играчи у оба тима су шрилично изједначени, тако де се нико нарочито не истиче. На махове смо могли видети пар лепих комбинаторних потеза. ОСудио је врло добро Г. Јоксић.

Раденички — Слога 3:1

Слога је овога шута била слабија него првог дана, особито у другом полувремену, а Раденички је играо знатно боље нето Графичар. Борба је била жива и скоро очајна, али у делом полувремену нема згодитака. У другом полувремену Раденички наваљује све жустрије и десно крило једним ретко лепим голом преузима вођство. Слога таједначује кривицом бекова и голмана. Олободни удар а „11 м“ голман Раденичког одлично брани, До краја Раденички даје још два лепа гола.

Истакли су се голман Раденичког, десни бек Брановић и полудесно Зистакис. Судија Г. Јоксић био је одличан.

УТАКМИЦЕ ЗА ОЛИМПИСКИ ФОНД. П коло (28. августа) Соко — Јединство 83:1

Неочекивана сали потпуно заслужена победа _ бољет тима. Соко је сада, после упорног и дугог рада, стекао једну уитраност и једну целину, која нија још до душе за, јаче борбе, али која је добро дошла за. слабије. Особито добро комбинира унутарњи трио Арамбашвшић, Шекезовић, Симић. Десно крило Мирковић, такође је врло (добар ипрач, велике шпродорне снаге. Халфцентар Петровић, када би у своју игру уносио мало више тлаве, а не само трчање за лоштом, био би одличан играч. Алшеровић на беку и Савић на толу ослон су тима. Кад Савић одбаци своју шретерану хладнокрвност биће врло досар. Насушрот оваквоме тиму, Јединство, пи ако без Атанацковића и Бондића, дакле без скоро најбољих шграча, ипак није оставило фђав утисак. Михаиловић на толу врло добар, у неким моментима брани са 'Тушковим стилом. Бековски пар Марјановић и Дравић, иначе ослон тима, сада нису били најбољи. Халфлинија играла је врло слабо, особито Томаштевић. У навали се Шешић трудио, али је био сам. Остали осредњи. Цело време игра је била скроз отворена. Тек пред крај имао је Соко у рукама. Судија Г. Кикић, најблаже речено неспособан.

Југославија — Б. С. К. 5:1

По четврти пут за непуних шест месеци састали су се ови стари противници. Сем првога сусрета где је Југославија незаслужено подлегла 6. (0. К-у. Све остале три утакмице добила је Југославија потпуно сигурно.

Након првенствене утакмице од јула месеца, која се, као што је шознато, завршила са, резултатом од 5:0 за Југославију, ВБ. О. ТК. је знатно "напредовао. И ако је у овој утакмици наступио без Вецера и Лакиа и такође и без Симића и Васиљевића (Марковић на месту Поповића, не само да га је заменио успешно већ (је био врло добар и врло Га!г играч) ипак је Б. 0. КЕ. дао игру какву нисмо давно видели код њега, Глигоријевић на голу нема још довољно јрутине; због тога (носи

покрРЕТ 123

на души један гол, али временом постаће голман одличних квалитета. М. Живковић као десни бек задовољио је, нарочито што није био груб. Марковић има све особине доброга, бека. С. Марковић и Шевачевић већ су се одлично снашти У тиму. У навали врло добри су били Којић и Живковић П, Драмићанин се латано враћа у стару форму, а Убавкић биће врло опасан, када се прилагоди игри тима и када престане да оклева.

Југославија не пада лако ни у какву грешку, па и после својих победа није потценила 6. (С. К, већ је изашла са најбољим тимом, само без Ов. Марковића.

Итра. Југославије била је једна од њених добрих игара, Жустра и темпераментна, технички на висини, са одличном везом одоране и навале, игра комбинаторна, приземна пили висока, по потреби. Од играча сви су били на свом месту.

У самом почетку првог полувремена, скоро у шрвом минуту, Б. 0. К. у једном налету изнуди корнер који резултира у гол. За двадесет минута затим све до егализираља, игра је потпуно отворена, само се навала 5. С. К-а свршавала на бековима Југославије. Полувреме се завршава са 11. У другом полувремену слика се мења. Играчи 5 0 К-а постају жртве свога сопственог темпа и кроз цело полувреме Југославија је апсолутни господар поља. Навала несметано подиже скор на 6:1 и бар још (едаред толико ситуација упрошашћује. Особито се истичу Махек и Лубурић и од. С. Ка Марковић и Маринковић. Судио је задовољавајући Г. Милојковић. Као и увек, и ова борба имала је огромну посету тублике, која упркос киши није оставила, игралиште до краја.

Г КОЛО ТАКМИЧЕЊА ПОДСАВЕЗНИХ | РЕПЕЗЕНТАЦИЈА ЗА ПЕХАР Њ. В. КРАЉА

Прво коло ових утакмица, играно 24. августа 1924 донело је таква изненађења каква нико није очекивао. (Све се могло мислити и веровати, али да ће два фаворита, Загреб и Београд, отпасти још у првом колу, то занста нико није мислио. Тако шето сумњало се у исход борбе Сплит— Сарајево противници су сматрани за равноправне, а међутим резултат од 6:0 значи читаву класу разлике.

Сплит — Сарајево 6:0

Тим Сарајева био је хендикепиран непознатим игралиштем и тегобним путем. Но при свем том ипак је Оплит оно далеко бољи и ако нису играли неки добри играчи (Чезо и Антонини из бившег СОтлита). Сада на крајњи исход као победник има Оплит највише изгледа.

Осек — Загреб 3:2

Загреб _ је _ репрезентирала _ комплетна момчад, Х. А. Ш. К.-а, која се, као што је опште познато, налави сада у врло слабој форми. Међутим позвани су ипак одлучили да Х. А. Ш. К. иде у Осек. ФЗагрепчани су сувише штреценили себе, тако да се сада са поразом не могу да помире. Сада, како се чује, иза Загреба ће се тражити анулирање те утакмице због тога што је Осек играо са неким неверифицираним играчем. Додуше правила то одобравају, али то није ласкаво за загребачке играче.

Суботица — Београд 3:2

Ието као 'и пораз Фагреба, и пораз Београда значи изненађење прве врсте. За момчад Суботице, састављен је од шррача Бачке и Санда, од клубова, дакле, који су осетно потучени од београдске Југославије, није се очекивало да ће бити тако отпорни противници Југославији која је репрезенттрала Београд. Међутим Југославија односно Београд, није дала једну од својих бољих игара — али ипак није се играло слабо. Слабије но обично шграла је лева страна (Ов. Марковић, Отакић) а како је Оуботица форсирала игру на своју десну стрању, то су отуда пали голови за Суботицу. Тим Београда био је и технички и тактички бољи од противника, али је шротивник био далеко борбенији и темпераментнији. Тим Београда био је више надмоћан, али одлична игра Оуботичке одбране, особито голмана Вирага, спречила је сваки 'успех. Победа је одлучена једним сумњивим пеналтикиком. 'Оудио је врло добро Г. Бркић из Загреба; непристрасно, али ипак одлука за пеналт била. је престрога.

Наравно да код оваквог стања ствари Оплит има највише изгледа да освоји пехар. У финале ће вероватно доћи пи Суботица,