GLEDALACA: 29.000. SUDIJA:

Ginter Benke (Austrija). STRELCI: Loran BLAN u 106, Tijeri ANRI u 64, Silven VILTOR u 90. Kartona nije bilo.

FRANCUSKA (4-1-2-1-2): 16. Bartez - 15. Tiram, 8. Desai, 5. Blan, 3. Lizarazu - 7. Dešamp (kap) - 17. Peti, 6. Đorkaef (od 58” 4. Vijera) - 10. Zidan - 12. Anri, 9. Anelka (od 81' 13. Viltor)

DANSKA (4-4-2): 1. Šmajhel (kap) - 2. Šjenberg, 3. Henriksen, 5. Hajnce, 12. Kolding - 7. A. Nilsen, 15. Tefting (od 72' 20. Gravesen), 19. Bizgard (od 72” 10. Jorgensen), 8. Gronkjer - 9. Tomason (od 79' 21. Bek), 11. Sand.

Zvanični svetski prvaci Francuzi startovali su ubedljivom pobedom u grupi D. Trikolori su sa 3:0 (1:0) savladali Dansku, golovima Blana, Anrija i Viltora. -

Početak meča, međutim, nije nagoveštavao da će Francuska iz utakmice izaći sa tri boda jer su Danci stvorili nekoliko odličnih prilika. Najpre je Tomason u 3. minutu izbio sam pred Barteza ali je ovaj nogom odbranio Dančev šut sa 14 metara, a zatim je ı Ebe Sand u 12. minutu bio u povoljnoj poziciji, ali je Bartez ponovo sigurno intervenisao.

Tek što su se Francuzi konsolidovali uspeli su da povedu. Zidan je pokrenuo brzu kontru, lopta Je stigla do Anelke čiji šut sa 15 metara Smajhel odbija ali pravo na nogu Blanu, koji sa sedam-osam metara pogađa prazan gol. Do kraja poluvremena odličnu priliku imao Je Anri ali je posle dva odlična driblinga otišao u „mrtav“ ugao i šutnuo pored gola.

lu nastavku su prvi pripretili Danci kada je Bartez nesigurno intervenisao posle slobodnog udarca Teftinga ali su njegovi saigrači iz odbrane brzo izbacili loptu. Drugo poluvreme donelo je mirniju igru u kojoj su Francuzi do maksimuma iskazali svoju fantastičnu tehniku, pre svih Zidan od koga su polazile sve opasne akcije svetskih prvaka. Upravo je Zidan u 64. minutu sjajno uposlio Anri-

ja koji je pretrčao dansku odbranu i iz blizine savladao Smajhela za 2:0, da bi konačan rezultat postavio Silven Viltor u

poslednjim trenucima, udarcem sa pet metara posle dodavanja Vijere koji je vešto izbegao oisajd-zamku.

_Anjelka i Smajhel oči u oči

- Kada vaša ekipa pobedi protivnika kao što je Danska čak sa 3:0, trener mora da bude prezadovoljan. Mislim da je rezultat previsok jer su Danci igrali dobro ı stvorili nam dosta problema, pre svega početkom utakmice, ali ovaj tim je pokazao da Je sa pravom prvak sveta - bio je prvi komentar susreta francuskog selektora Rožea Lemera.

Njegov kolega Bo Johanson je žalio za propuštenim prilikama iz uvodnih minuta. „Ko zna kako bi se stvari odvijale da smo 10 gol na samom početku, ali bilo kako bilo, Francuska je zasluženo pobedila. Interesantno je da smo bili uve-

ren da možemo do pobede igrom kontra-napada, a na kraju Je ispalo da su nas Francuzi tukli baš tim našim oružjem“.

Tolandijuy Ceska (0) (0:0))

Lale iinoz itjlene III

Holanilija - Češka 1:0 ((-()

AMSTERDAM: STADION: Arena. CLEDALACA: 50.833. SUDIJA: Pjerluiđi Kolina (Italija). STRELAC: Frank DE BUR u 89. minutu (p). ŽUTI KARTONI: E de Bur, Van Bronkhorst (Holandija), Nedved, Poborski, Repka (Češka). CRVENI KARTON: Iatal (Češka).

HOLANDIJA (3-5-2): 1. Van der Sar - 2. Rajziger, 3. Stam (od 73” 13. Konterman), 4. F. de Bur (kap) - 12. Van Bronkhorst, 5. Zenden (od 78' 11. Overmars), 6. Zedorf (od 57 16. R. de Bur), 7. Koku, 8. Davids - 9. Klajvert, 10. Bergkamp

ČEŠKA (4-4-2): 1. Srniček - 2. Repka, 3. Latal (od 70' 13. Bejbi), 19. Rada, 21. Gabrijel - 4. Nedved (od 90' 12. Lokvenc), 7. Nemec (kap), 8. Poborski, 11. Rosicki - 10. Koler, 17. Šmicer (od 83' 9. Kuka)

'Colom Franka de Bura u 89. minutu iz penala, dosuđenog pošto je Nemec povukao za dres njegovog brata Ronalda de Bura, Holandija je pobedila

Cešku sa 1:0 (0:0) i pridružila se Francuskoj na deobi prvog mesta u grup: D. Ko-organizator: EURA2000. pobedili su zaista srećno, jer za

WATERPOLO

90 minuta gotovo da nisu stvorili ni jednu pravu šansu, Sa iZuzetkom odličnog ali za malo nepreciznog. udarca Denisa Bergkampa u 19. minutu. S druge strane, vicešampioni Evrope su prepustili sredinu Holanđanima alt su bili veoma opasni u kontrama. Kao rezultat takve igre došle su i prilike, a najbolje su propustili Poborski u 47. (posle centaršuta Nedveda ı greške Van der Sara za delić sekunde je zakasnio da zatrese mrežu sa dva metra), Nedved u 57. (glavom sa deset metara poO stativu a loptu na goL-liniji

vata Van der Sar), Koler u 64. (glavom pogada prečku) i Bejbi u 90. minutu (sa dva metra iskosa promašio gol).

Polufinale ple}-ofa | DO DEO

. Bečej pnvi finalista Vaterpolisti Bečeja su prvi finalisti plej-ofa prvenstva Jugoslavije, pošto su sinoć u revanšu polufinala u Kotoru pobedili Primorac _sa 12:11. Bečejci će titulu braniti protiv pobednika sutrašnje majstorice između Jadrana i Partizana (Jadran slavio u revanšu 5:4).

Spartak i Mladost iz Bečeja će i naredne sezone igrati u Prvoj ligi. _ Subotičani su sinoć pobedili Vojvodinu rezultatom 13:4, dok je Mladost pobedila Crvenu zvezdu i u Beogradu sa 10:6. O.N

GRUPABCO

Reprezentacija Italije uspešno je startovala na EURO 2000, pošto je u okviru prvog kola grupe B savladala Tursku sa 2:1 (0:0). Pobedonosni gol postigao Je Filipo Inzagi iz Jedanaesterca u 70. minutu, pošto je škotski arbitar Hju Dalas naseo na njegov teatralni pad u duelu sa Ogunom.

izuzimajući tu „sitnicu“ Italijani su ukupno gledano bili bolji tim, posebno u drugih 45 minuta i po svemu zasluženo slave osvajanje prva tri boda na šampionatu. „Azuri“ su imali furiozan početak, što se ogleda u činjenici da su za prvih 14 minuta izveli čak sedam kornera, a najizglednije prilike imali su Konte ı Inzagi, obojica šutevima glavom. Turci su potom uspostavili ravnotežu 1 u

ponedeljak, 12. jun 2000.

21

Tialua Turska 21 (0:0)

Sponni nenal za noheilii

nezanimljivom g ostatku prvog po- | luvremena bili tim koji Je više pokušavao, ali pritom nije uradio ništa konkretno.

Kada je izgledalo da imaju mnogo Više Samopouzdanja od prilično umornih Italijana, Turci su primili kiks-gol. Posle centaršuta

Inzagija, Alpaj je odbio loptu samo do Kontea, a Juventusov veteran spretno je „makazicama“ savladao Rustua. U 58. minutu Toti Je pogodio prečku, a Alpaj na go}-liniji zaustavio Inzagijev šut, da

ltalija - Tupgska 2:1 (1:00)

ARNHEM. STADION: Želredom. GLEDALACA: 28.000. SUDIJA: Hju Dalas (Skotska). STRELCI: Antonio KONTE u 52. i Filipo INZAGI u 70. minutu iz jedanaesterca za Italiju, a OKAN

u 01. minutu za Tursku.

ITALIJA (3-5-2): 12. Toldo - 3. Maldini, 13. Nesta, 5. Kanavaro – 11. Pesoto (od 63 Juliano),4. Albertini, 18. Fiore (od 75' Del Pjero), 8. Konte, 17. Zambrota - 20. Toti (od 83' Di Livio), 9. Inzagi

TURSKA (4-5-1): 1. Rustu - 2. Tajfur, 4. Fatih, 5. Alpaj, 3. Ogun - 19. Erkan, 10. Jalcin (od 82 Arif), 11. Tajfun, 7. Okan (od 89' Ergun), 22. Umit (od 72' Tugaj) - 9. Hakan Šukur

bi tri minuta kasnije rezultat bio izjednačen. Centrirao je Sergen Jalcin, Toldo je poleteo na loptu - ali u prazno - pa je Okanu ostalo da spusti loptu u nebranjenu mrežu - 1]:1 za prvi turski gol na Evropskim prvenstvima.

U narednom periodu Italijani su uspostavili dominaciju, Del Pjero je iz slobodnog udarca pogodio još jednu prečku za „azure“, Stoper Alpaj u dva navrata je spasavao već savladanog Rustua, a pogodak Di Livija u poslednjim trenucima utakmice opravdano je poništen zbog ofsajda.

Belgija Suedska 2 1 (0)

Bomaćčinu ninijala anemijena

U utakmici koja je otvorila 11. prvenstvo Evrope ko-domaćin Belgija je u grupi B pobedila Svedsku rezultatom 251. (1:0)

U nervoznoj igri Belgijanci

> su se bolje snašli i pogocima

Gora u 43. (oduzeo loptu Nilsonu i savladao Hedmana) i Emila Mpenze u 46. minutu (posle pasa Strupara topovskim udarcem sa 16 metara pogodio gOrnji desni ugao) lako su poveli sa 2:0. Sveđani su se vratili u meč u 54. minutu posle početničke greške belgijskog golmana De Vildea, koji je uštopovao loptu a onda je predao Mjalbiju a ovaj se ušetao u gol.

- Rezultat je odličan ali moramo popraviti igru, jer OVakvim izdanjem nemamo šta da tražimo protiv Italije. Za domaći tim je pravilo da u prvoj utak-

— TENIS ~

Trijumf Kintena

Brazilski teniser Gustavo Kirten ponovio je uspeh iz 1997. godine i po drugi put u karijeri pobedio je na Otvorenom prvenstvu Francuske. Peti nosilac Rolan Garosa u finalu je sa 6:2, 6:3, 2:06, 7:0 savladao trećeg „kosturaša“ Magnusa Normana Iz Svedske, inače dojučerašnjeg lidera na ATP listi. Kirten je iskoristio neiskustvo Sveđanina na najvećim turnirima i lako dobio prva dva seta. Norman je uspeo da uhvati ritam i smanji na 2-1 a u četvrtom setu Je spasao čak 10 meč-Iopti, ali su tajbrejk i pobednički pehar ipak pripali Kirtenu.

mici bude veoma nervozan, ni mi nismo uspeli to da izbegnemo - izjavio je selektor Belgije Rober Vasež.

- Ovaj poraz biće veliki test za ekipu, pre svega na psiholo-

škom planu. Igrači su već u svlačionici obećali da će do meča sa Turskom potisnuti razočaranje, i ja sam u pozitivnom raspoloženju - rekao je ko-selektor Svedske Lars Lagerbek..

Belgija - Šveriska 2:1 (1:0)

BRISEL. STADION: Kralj Boduen. GLEDALACA: 50.000. SUDIJA: Markus Merk (Nemačka). STRELCI: Bart GOR u 43. i Emil MPENZA u 46. minutu za Belgiju, a Johan MJALBI u 54. minutu za Švedsku. ŽUTI KARTONI: Gert Verhejen, Luk Nilis i Niko Van Kerkoven (Belgija), Patrik Anderson (Svedska). CRVENI KARTON: Patrik Anderson (Švedska).

BELGIJA (4-3-1-2): 1. De Vilde - 2. Deflandr, 4. Stalens (kap), 3. Falgeren, 17. Leonard (od 72' 18. Van Kerkoven) - 11. Ferhejen (od 88' 15. Peters), 6. Vanderheg, 8. Gor - 7. Vilmots - 10. Strupar (od

69' 16. Nilis), 9. E. Mpenza.

ŠVEDSKA (4-4-2): 1. Hedman - 2. Nilson (od 46' 5. Lučić), 3. P. Anderson (kap), 4. Bjorklund, 14. Melberg - 11. Aleksanderson, 15. D. Anderson (od 70' 18. Osmanovski), 17. Mjalbi, 9. Ljungberg - 19. K. Anderson, 10. Peterson (od 50 20. Larson)